Spánkem k lepší imunitě
Posilněte imunitu – pomůže vám spánek
Zlepšete své spánkové návyky a získejte silnější imunitu. Je vědecky prokázané, že imunitní systém pomáhá potlačit infekci.
Váš imunitní systém ale nebude fungovat, pokud nemáte dostatek kvalitního spánku, o kterém jsme psali v našem Desateru pro dobrý spánek.
Spíte dost?
Nedávné studie týkající se spánku se zúčastnilo 164 mužů a žen. Všichni byli vystaveni viru chřipky, ale ne každý onemocněl. Nakažení virem stoupalo a klesalo podle toho, kolik hodin denně jednotlivý člověk spal. Ti, co spali méně něž 6 hodin, meli 4,2x vyšší pravděpodobnost, že onemocní. Pokud spal člověk méně než 5 hodin, riziko nákazy bylo ještě vyšší.
Spánek kratší než sedm hodin může způsobit řadu zdravotních problémů jako jsou obezita, srdečních choroby, deprese a poruchy imunity. O spánku a jeho vlivu na zdraví si přečtěte více v článku Kvalitní spánek a zdraví.
Zaměřte se na svůj spánek
Pojďte s námi zlepšit svoje spánkové rituály. Začněte tím, že budete dodržovat tři pravidla:
- Spěte alespoň 6 až 8 hodin za noc.
- Dodržujte pravidelný čas usínání a probuzení.
- Vyhýbejte se moderním technologiím, jídlu a cvičení přímo před spaním.
Potřeba spánku se liší od člověka k člověku. Záleží na vašem věku, genetice, životním stylu a okolnímu prostředí. Organizace National Sleep Foundation nedávno aktualizovala svá doporučení týkající se spánku pro různé věkové kategorie. Podívejte se do přehledné tabulky.
Ani tato čísla však pro vás nemusí být směrodatná. Potřeby spánku jsou individuální a do značné míry je ovlivňuje i genetika a vaše zvyky.
Jak zjistíte, kolik spánku skutečně potřebujete? Zkuste se zamyslet nad otázkou, zda se během dne cítíte ospalí. Pokud jste unavení v pracovní době, toužíte po spánku při cestě do práce, nebo usínáte večer ve vlaku, vaše tělo vám naznačuje, že mu chybí spánek. Jestliže však spíte v noci sedm až osm hodin, ale přesto se cítíte bez energie, můžete být na vině porucha spánku, ale také možná špatná postel či matrace. Je prokázané, že kvalitní matrace vám zlepší spánek. Musí být tak akorát měkká, aby přirozeně kopírovala vaše tělo a podpořila ho tam, kde je potřeba. Pokud potřebujete vybrat novou postel, obraťte se na nás.
Založte si spánkový deník
Zkuste si pár týdnů vést spánkový deník. Možná budete překvapeni, až vše uvidíte černé na bílém. Jak začít a co si zapsat do spánkového deníku?
- Poznamenejte si čas, kdy jdete spát a kdy se probudíte.
- Určete celkový počet hodin spánku. Zapište si také, jestli jste spali celou noc a váš spánek nic nerušilo.
- Jak jste se ráno cítili. Svěží a připravení na pracovní den? Nebo spíš omámení a unavení?
Spánkový deník vám poskytne nejen důležité informace o vašich spánkových návycích, ale bude užitečný, pokud se domníváte, že trpíte poruchou spánku.
Zapomeňte na budíček
Chcete opravdu identifikovat své individuální potřeby spánku? Zkuste následující experiment. Vyčleňte si dva týdny, kdy nebudete muset ráno nikam pospíchat. Výhodou je, pokud máte flexibilní práci, protože pak můžete začít kdykoli.
- Každou noc vyberte stejnou dobu pro usnutí.
- Vypněte budík.
- Zaznamenejte si čas probuzení.
Pravděpodobně budete během prvních dní spát déle, protože budete dohánět ztracený spánek. Tyto dny neberte v potaz. Držte se i nadále plánované doby usínání. Brzy se ukáže stejný čas probouzení a podle toho spočítáte, kolik spánku potřebujete. Snadno si pak upravíte dobu usínání, abyste ráno stihli vstát do práce a zároveň byli dostatečně odpočatí.
Máte dotazy ke svým spánkovým rituálům, kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme zlepšit spánek i zdraví.